czwartek, 1 września 2011

SKALA Skalkulator


Wiadomo także :-), że Skala zadebiutowała w 2005 roku wydaniem płyty "Skalkulator", która ujrzała światło dzienne nakładem oficyny Underwater Music. Płyta pierwotnie ukazała się jedynie w tradycyjnej formie cdr zawierając 13 utworów. Na portalu Alternativepop.pl. w tamtym czasie ukazała się poniższa recenzja:
"No proszę, ilu młodych twórczych ludzi siedzi w "podziemiu". Skala to (dla mnie) zupełnie nieznany zespół. Nie raz już chyba pisano o tym, że dobre zespoły nie mają większych szans zaistnieć na dużej scenie, a promowane są totalnie przeciętne produkcje. Skala to formacja, która z powodzeniem mogłaby odnieść sukces, gdyby była promowana. Jak sami muzycy twierdzą ich twórczoć wyrasta z dokonan takich kapel jak: Tortoise, Tarwater, To Rococo Rot czy też Do May Say Think. I to jest prawda. Na "Skalkulatorze" znajdziemy 13 kompozycji utrzymanych w lekkiej ciepłej atmosferze. Nienachalne, nieco rozbudowane kompozycje przywodzą na myśl dokonania Tortoise z pźniejszego okresu twórczości. Nawet brzmienie gitary jest miejscami doć podobne. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że po co takie powtarzanie i że już gdzieś to słyszeliśmy. Ale mi się wydaję, że wciąż jest zapotrzebowanie na taka muzykę. Łączenia nieco progresywnej stylistyki z lekka nutą elektroniczną nigdy dość. Ciekawostką jest fakt wykorzystania przez muzyków automatu perkusyjnego ERM - 32, wyprodukowanego w latach 70-tych przez Spółdzielnię Pracy Elektra. Jak można się dowiedzieć ze strony wydawcy, płyta zostala nagrana na starym sprzęcie z lat 80-tych. Przypomina mi to, właśnie Tortoise, Ściankę i inne zespoły, które bazowały m.in. na analogowych kamerach pogłosowych. Reasumując Skala to formacja bardzo silnie zauroczona post-rockiem. Ich debiutancki album trafi zapewne w gusta najbardziej oddanych fanów tej stylistyki. [7] - 05.08.2005 -  Tomasz Właziński.
W 2010 roku postanowiłem przypomnieć tamten materiał i po raz pierwszy jego znaczna cześć (7 utworów) po drobnym remasteringu ukazała się w zasobach netaudio. Działający jeszcze wtedy portal netaudio.pl zauważył te wznowienie podsumowując, że materiał tworzy "kapitalny post rockowy album, który nieprędko opuści wasze odtwarzacze". Dodam, że jeden z utworów "Wandering" został umieszczony na składance "Audioterror vol. 1: Polandia ". Jednym słowem tak to się zaczęło w przypadku Skali....

http://www.jamendo.com/pl/album/65019
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz